13 Kasım 2011 Pazar

İSTİKLAL CADDESİ YAYA TRAFİĞİDurmayacaksın güzel ablam, durmayacaksın güzel abim. Duruyorsan da ben çarpınca bana bağırmayacaksın! Sen aniden frene basınca, zincirleme kaza da kaçınılmaz oluyor. Hayır sende ABS olabilir de bir düşün bakalım bende var mı? Kendi can güvenliğini önemsemiyorsun, peki ya yanındakilere kastın nedir? Sen "Zınk" diye durunca haliyle seyir halinde olan arkadaşın da 2 adım ileriden geri vitese takmak zorunda kalıyor. Dörtlüleri de yok garibimin, afedersin kıçıyla sinyal verecek de değil, geri geri gelirken bir kaza da onun hizasından gelen ile yaşanıyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi kazaya bakmak isteyen meraklı halkımızın hepsi el frenini aynı anda çekiyor ve bir anda tüm istiklal caddesinin yaya trafik dinamiği bozuluyor!

Yürümek zordur istiklalde. Yayası çok, giriş çıkışı çok, yola dışarıdan müdahale çok. Tam bir hengame. İstiklal caddesinde her defasında kendimi bu hengamenin içinde bulunca, bunun bir oyunu olmalı diye düşünürüm. Amaç belli: Meydandan tünele varabilmek! 

Oyunun Hugo'dan farkı yok. Kontrolünüz dışında sürekli ileriye gitmeye çalışan bir karakter. Kullanabileceğiniz tuşlar 4-5-6, sol-etkileşime geç-sağ. Yol üzerinde karşınıza çıkan türlü türlü engeller, farklı hızlarda seyir halinde olan kalabalık ve bu kalabalığın içinden engellere takılmadan bitişe varmaya çalışan siz. 5 Hakkınız var!

Oyuna dair bazı ipuçları vereyim size;

* Başlangıçta hep sağdan gidin, fransız konsolosluğu tarafı daha rahat akıyor. Sol tarafta burger king önü yoğunluğu var aman diyim.
* "Bu akşam çekiliyooooo bu akşam" lafını duyduğunuzda 5'e basın, ama sakın durmayın! Şerit akıyor. Piyango bileti +5 bonus getirir.
* Tramvaya tutunur paşa paşa geçerim istikalden demeyin, gencolar arkayı size kaptırmaz. Bir tekmeyle canınızdan olursunuz. Kısa süreli tercih edin. 
* Paralel sokaklardan sakin sakin geçerimi de düşünmeyin pek tabii ki bunu biz de düşündük. Torbacı, travesti sürprizlerimiz 1, yeri geldiğinde 2 canınızı birden götürebilir. 
* Godfather müziği duyarsanız McDonald's a gelmişsinizdir. Düdük öttüren adamın yanına gidip 5'e basın.  Düdüğü size verecek. Check point yapmış oluyorsunuz. Düdüğü öttüreyim demeyin, öttüremezsiniz. Her öttürüş -3 karizma puanı düşürür. 
* Nevizadeye giriş imkanı bulunuyor fakat sarhoş çıktığınız için bir canınızı alıyoruz malesef. 
* Galatasaray lisesi karşısındaki Burger King tuvaletinde ekstra can var, tabii eğer tuvalet açıksa 
* Yolu keserek akan araç trafiğine dikkat. Normalde önüne atladığınızda duran taksiler oyun içerisinde pek bir acımasız olabiliyorlar. Yılların hırsı. 
* Yol üzerinde yayalara çarptığınızda hemen canınızı kaybetmezsiniz. Fakat çarptığınız kişi bir bayansa ölümcül çanta darbeleri canınızı götürebilir. Bir bay ise 5'e basıp "Kusura bakma bilader" kozunuzu deneyin. Bir ihtimal hasarsız yolunuza devam edebilirsiniz. 

Taksimin gece hayatına karışacak herkese bir defa mutlaka tecrübe ettirilmeli bu oyun. En azından neler ile karşılaşacağınızı anlamak açısından yol gösterebilir, kendi çözümlerinizi üretmenize yardımcı olabilir. Bu kurgunun içerisinde defalarca yer almış biri olarak benim geliştirmiş olduğum çözüm şudur; 


Evet, basketbol! Reverse, fake, stance, stop(tek zamanlı, çift zamanlı) gibi basketbol çözümlerini istiklal yürüyüşünde size yardımcı olması için kullanabilirsiniz. 

Fakat basketbola kendinizi kaptırıp, çılgınlar gibi skor yapmak için kastırmayın. İstiklalde skor yapmanın sonu çoğunlukla sportmenlik dışı faul ile biter, benden söylemesi!

Share

1 yorum :

Adsız dedi ki...

bunlara dikkat edecem:D

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
;