15 Aralık 2011 Perşembe

ALİ DESİDERO OLMAK
<< Ali anlıyor ki doğru yolda ."Hazırım" diyor buluşmaya
      Kız diyor ki "bu işler narin, bugün olmaz Ali belki yarın" >>

Yarınmış, peh! Ne çıkardı hadi bir tanışalım görüşelim deseydin o anda, bir nesili yanlış yönlendirmeseydin!

4 yaşındaydım MFÖ,  "Geldiler" albümünü çıkardığında. Babamda bir disc jockeylik geçmişi (DJ demez babam asla. Tam adını kullanır, çok istisna diijii der ama asla diycey demez), annede müthiş bir müzik kulağı ve sevdası olunca evde kasetler plaklar eksik olmuyor. Hal böyle olunca 4 yaşında başlıyorsun şarkıları ezber etmeye. Ama ne ezber! O yaşta şarkılara nağme yapamayacağımı anlayıp, sesimin 4 yaş için şirin ama ileride kulak tıkatacak kartlıkta olduğunu kestiren ben demişim ki kendi kendime ;

"Bertuğ bu RAP ileride çok popüler olacak. Anca bunu söyliyebiliyorsun zaten, sen bu tarzda devam et. Çok da seçme şansın yok gerçi, karga sesli düdük!"

Bu yüzden dört satırlık, nakaratı onlarca kez tekrar eden basit şarkıları değil, Ali Desideroyu ezber etmişim. Her çocuğun şarkı söylemesi gibi evin salonunda Ali Desidero'yu icra etmem aile eşrafı tarafından da pek takdir görmüş, uzun yolculukların, akraba ziyaretlerinin bir numaralı eğlencesi haline gelmişim. Bir de reklamı patlatınca Ali Taran, hadi Bertuğ patlat ordan bir "Ali Desidero" 'yu duyduğum gibi giriyordum şarkıya;

"Arkadaşları Ali derler, hani oturur bizim kahvede..." Aliydim ben artık. Pişpirik oynamalı, her daim MFÖ dinlemeli, deli gibi maç seyretmeliydim. Dönere tapmalıydım! Bulacağım kız da çok güzel olmalıydı. Latif, şirin, kitap kurdu hem de bir ahu. Venüs mü, afrodit mi diyeceğimi bilememeliydim, eli yüzü düzgün, kendi de bir içim su olmalıydı! 

Ali olmak buraya kadar şahane de, kızların her "Bay Bay" diyişine "Hay Hay" diyen yine Ali, Hazırım" dedikçe biraz daha ısrarcı olması istenen yine Ali! E o "Ali" benim işte! Ben şarkıyı yaşayarak her söyleyişimde daha da kabullenmişim bu gerçeği. Yazmışım kafaya kızlar ısrarcı erkeği sever, elde etmek için koşmuş da koşmuşum yıllar boyu "ben seni arkadaş olarak görüyorum  ama" diyen kızın peşinden ikna edene dek. Peşimden koşulduğunda kafam karışmış, bu işte bir terslik var diyerek kaçmışım hep ortamlardan! 

Ah be güzel ablacım, ne olurdu Ali abim sorduğunda he diyeydin! Aptal puma sendromuna kapılmış bir erkek ve aşkı ötelemeyi marifet sanan bir kadın nesli yetiştirmeyeydin. 

Belki o zaman şarkıda adın geçerdi de sana şunu sormazdık; 

"Adın neydi senin?"
Share

0 yorum :

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
;