27 Aralık 2011 Salı

BERTUĞ"Berfu" değiliz biz! "Berktuğ" da değiliz, "Berke" hiç değiliz! "Berk", "Berfe", "Berkcan" ya da "Bertan" da değiliz! Hele hele "Bertu" olamayız! 

"B-E-R-T-U-Ğ" bizim adımız! En azından benim adım yani, lütfen böyle yanlış yazmayalım;


Berfu bey mi? Sahne ismi gibi! Karşınızda ünlü şarkıcı, Berfu!

İsmimi seviyorum. Farklı olduğu doğru fakat benim için daha çok ailevi bir anlamı var. Annemin ismi Berrin, babamın ismi Altuğ. Annemden ilk hece, babamdan son hece ve karşınızda Ber-tuğ!

İlkokuldu ismimin anlamını öğrendiğimde. Böyle bir üretim sürecinden geçtiği için o andan itibaren kimsenin isminin Bertuğ olamayacağını düşündüm. Okuldaki tek Bertuğ bendim, evet. Böyle hikayesi olduğuna göre Balıkesirdeki tek Bertuğ da ben olmalıydım. Hatta Türkiyedeki, ne Türkiyesi dünyadaki tek Bertuğ ben olmalıydım! Öyleydim de zaten, ta ki biri yeni doğan çocuklarına benim ismimi verene dek! 

4. Sınıftayken okula bir bebek geldi, Serhat'ın kardeşi! Ah Serhat! Annesi benim ismimi çok beğenmiş, Serhat'ın yeni kardeşinin kulağına "Bertuğ" diye fısıldayıvermiş dedesi. Of serhat! Hani tektim ben. Sınıfta bir ilgi alaka, herkes bebeği "agucuk da bertuuğ, gugucuk da bertuğğ" diye seviyor! Hızını alamayan geliyor benim gıdıdan da kapıyor! Ah be Serhat! Yaktın beni! Hem senin annenin ismi Nurcan bir kere! Kurallara uymuyor, oyunu bozuyorsun! Oyunbozan Serhat! 

Üzüldüm, çok üzüldüm gerçekten. Ama anladım ki başka Bertuğ'lar da olabilirmiş. Peki, olsunlar ama benden uzak olsunlar! İstemiyorum! Başka bir Bertuğ ile bir daha yan yana olmak istemiyorum! Fakat oldum! 2007 yazında, yazlığa bir Bertuğ daha geldi! Küçük Bertuğ!

Bir çoğunuz için normal bir şey olabilir aynı isimle biriyle aynı ortamda bulunmak. Adaş dersiniz, seversiniz bu durumu ikiniz de. Birinizin lakabı "Büyük" olur, diğeriniz "Küçük". İsminiz söylendiğinde dönüp bakmazsınız bile, lakabınızı da beklersiniz. Ama ben bakarım! Yıllarca biri Bertuğ dedi mi, sadece beni kastederdi, küçük Bertuğ'u değil. Kabus gibi geçti o yaz. Her ismim söylenişinde kafamı çeviriyorum, bana seslenilmediğini anladıkça boğasım geliyor küçüğü! Hem adaşına nasıl ismiyle seslenebilir ki insan. Benim adım lan o! 

Alıştım tabii gitgide. Önce Küçük Bertuğ'a, sonra diğerlerine... Bertuğ Cemil'i bile sevdim. Yürü be koçum dedim, cümle aleme duyur Bertuğ'u. Yumuşak G ile duyur, tam duyur!

Rica ediyoruz yanlış söylemeyin artık bizim ismimizi, bozuluyoruz! 


Share

5 yorum :

Hayal Kahvem dedi ki...

Selam, ne hoş bir blog girişiydi. Ne yalan söyleyeyim bayıldım:) Şimdi yazıları okumaya başlayacağım.

Bertuğ Oymak dedi ki...

@Hayal Kahvem, çok teşekkür ederim keyifli okumalar dilerim

Adsız dedi ki...

bertuğ güzel isim ama kelime anlamı tam olarak ne acaba google a göre "zorluklarla mücadele eden" ama gerçekten doğru anlamı bu mu

bertug balcı dedi ki...

Sa kardeşim benim adımda bertuğ 1999 istanbul doğumlyum ve bnede balıkesirliyim :) balıkesirdeki tek bertuğ deilsin :D Balıkesir/Gönen

Bertuğ Basdas dedi ki...

:D Abi,seninle aynı kaderi paylaşıyoruz. Benimde adımı çok yanlış söylüyorlar. Bahsettiğin gibi bende 13 yaşıma kadar dünyada ki tek Bertuğ'un ben olduğumu düşünüyordum ta ki bizim mahallemize taşınan bir ailenin 2 yaşındaki çocuğunun adının Bertuğ olduğunu öğrendiğim zaman. :)

Bu arada yazıların çok güzel tebrikler.

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
;