14 Mart 2012 Çarşamba

EVLENDİRME DAİRESİ: PAKET SERVİS


Her evlilik bir macera, kimi yıllar sürer kimi saatler. Fakat esas macera, sizi birbirinize bağlayan sihirli sözcüğü şahitler ve akrabalar huzurunda söyleme merasiminde gerçekleşiyor. Çoğu zaman fark edemiyoruz gerçekten olan bitenleri çünkü;

1) Ya damadız, "girdik bir alamete, gidiyoruz kıyamete" tedirginliğinde
2) Ya geliniz, "duvağım bozuldu mu?, ayağına basıcam, noldu Nurten gördün mü kaptım oğlanı, ayağına basıcam, bu sünepe neden gelmiş?, ayağına basıcam, ay gitti saç!" telaşında
3) Ya anneyiz, "menkıbe hala geldi mi? pasta da kesin bayattır!, zerrin teyze geldi mi? pasta süsü de bayat galiba!, komşu cemile geldi mi? bir koşu eve gidip kek mi yapsam, ay rezil olduk!" gösterişinde
4) Ya babayız, "ben o ayvalıktaki yazlığı satayım" umursamazlığıyla "canım evladım" duygusallığına
5) Ya kız tarafıyız, "ne taktı oğlan tarafı?" merakında, ya da erkek tarafıyız, "oha ne taktı kız tarafı öyle?" şaşkınlığında.

Ama evlendirme dairelerinde hısım akrabalar, komşular, dostlar, arkadaşlar dışında bir başka şahit grubu daha var: "Sizden sonra evlenecek çiftin tüm yakınları! İşte onlar görüyor sizin nikahın gerçek yüzünü!

Evlendirme daireleri çoğunlukla tek salonlu. Kapısına o günün listesi asılıyor A4'e. Daha modernlerinde tepede "Sıradaki nikah: Murtaza ve Gülbahar çifti" yazan ışıklı oyuncu değişikliği tabelası dönüyor. Salonun iki yanında takı alanları mevcut. Çiftleri bir sola bir sağa paslıyorlar ki akrabalar "aman tam takıyı takacaktık da diğer çift geldi diye kovaladılar bizi, çocuk olduğunda takarız artık" bahanesiyle kaçmasınlar. Nikahınız 15, takı merasiminiz 30 dakika sürüyor!  45 dakikada paketsiniz!

Yakınınızın mutluluğuna en önden şahit olabilmek için salona erken girmek şart. Salonun da kendine has bir oturma döngüsü var. Siz ilk giren olarak kapı yanına oturup mevcut nikahla zerre ilgilenmiyor, altınınızı hazır edip kimler gelmiş diye bakınıyorsunuz. Bir sonraki nikah için salonda hareketlenme başladığında siz de kendinize arkalarda ama sahneyi karşıdan gören bir yer buluyorsunuz. Bir sonraki nikah değişiminde önde oturacağınız koltuğu gözünüze kestirip, başlıyorsunuz o anki nikahı analiz etmeye. 

- "Bula bula bu kızı mı bulmuş! İntihar etmiş resmen! Yazık, halbuki ne düzgün oğlan.
- "Kızın anası şu pembeli galiba, bak bak bak nasıl da kesiyor dünürleri."
- "Yok yok hiç olmamış bu kız"

Kız ya da oğlan tarafı olmak size kalmış. Seçiminizi yapın, alkışlarla yardırın salonu sizinki "Evet" diye haykırdığında. 

Evlendirme dairesi: 15 dakikalık mini macera. Aşk, dedikodu, eğlence!

Olur da benim nikahıma denk gelirseniz sizden tek ricam var: 

"Gelin olmamışsa bir işaret verin, haybeye evet demeyelim!"


Share

0 yorum :

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
;